• Mayıs 3, 2020

Bilinçaltımızın Rüyalara Etkisi Nedir?

Bilinçaltı; bireylerin farkında olarak, farkında olmadan, isteyerek veya istem dışı olarak etkilendikleri durumların olduğu alandır. Psikolojik olarak ifade edilen bir kavram olan bilinçaltının rüyalara da önemli etkileri vardır. Bu etkiler; bilinçaltının beyin üzerindeki etkilerine bağlı olarak rüyalara yansıma ve psikolojiyi etkilemesine bağlı olarak rüyalara yansıma, olarak ifade edilebilir.

Bilinçaltının Beyin Aracılığıyla Rüyalara Etkisi

Bireyler uykuya geçtikleri zaman, beyin içerisinde düzenleme durumu başlar. Bu zamanda kişi rüya durumuna geçerken, yerleştirilen bilgilerin çarpışmasıyla rüyalara yansımalar yapılır. Gün içerisinde etkilenen her durumun rüya içerisine yansıması genel olarak bu durumla ifade edilir. Bilinçaltının beyin aracılığıyla rüyalara etkisi genel olarak kısa sürede ortaya çıkar.

Bilinçaltının Psikoloji Aracılığıyla Rüyalara Etkisi

Bazı durumlarda, bireyler yaşamış oldukları psikolojik sorunları içlerinde bastırır. Bununla birlikte sorunlar bilinçaltı içerisinde varlığını gösterir. Bu gibi durumlarda, uzun yıllar geçse dahi, bilinçaltında olan bir konu rüyalara taşınabilir. Uzun süreli olarak ortaya çıkabilir ve bazı durumlarda bireylerin rahatsız olmalarına neden olabilir.

Ücretsiz, gerçek bir şekilde rüyanızı yorumlatmak için: TIKLAYINIZ