• Mayıs 3, 2020

Rüya Görmek Hastalık Mıdır?

Rüya görmek; belirli durumlarda çeşitli hastalıkların olduğunu gösteren bir olay olmakla birlikte, genel olarak sağlıklı bir olaydır. Hangi durumlarda sağlıklı, hangi durumlarda ise hastalık olduğuna, ortaya çıkan sonuçlara göre karar verilir?

Rüya Görmenin Hastalık Olduğu Durumlar

Rüya görmenin hastalık olduğu durumlar, ortaya çıkan sonuçlara bağlı olarak tanısı koyulabilen durumlardır. Eğer bir birey rüya görürken korkuyor, terleme yaşıyor, kalp çarpıntısı hissediyor ve rüyadan uyanma konusunda sıkıntı yaşıyorsa, bu durum hastalık olarak ifade edilebilir.

Ancak ‘hastalık’ olarak nitelendirmek için de; belirli sıklıkta yaşanıyor olması, ortaya çıkmasında etkili olan bir nedenin olması ve bu gibi durumların olması gerekir. Bu durumlarda rüya görmek, genel anlamda psikolojik olan bir hastalığa işarettir.

Rüya Görmenin Hastalık Olmadığı Durumlar

Rüya görmek her zaman hastalık olarak nitelendirilmez. Bireylerin günlük olarak rüya görmesi veya belirli aralıklarla rüya görmeleri; beynin günlük olarak düzenli bir şekilde çalıştığını, hafızada olan sağlıklı bir gelişme olduğunu gösterir. Bu sebeplerle, genel olarak rüya görmek sağlıklıdır.

Ücretsiz, gerçek bir şekilde rüyanızı yorumlatmak için: TIKLAYINIZ