• Mayıs 3, 2020

Rüya Nedir?

Rüya; uyku esnasında hislerimizin, imajlarımızın ve algılarımızın öyküye benzer bir şekilde ortaya çıkmasıdır. Suçluluk uyandıran ve endişe veren düşüncelerimiz uyku sırasında rüyalarımızda sembolleşerek ortaya çıkar. Sembolden kasıt ise, rüyada görülen herhangi bir şeyin kendinden çok farklı bir imaj ile temsil edilmesidir.

Örnek verecek olursak rüyada kişi kendini bir başkası olarak görebilir. Böylelikle kaygılar, tehdit edici düşünceler ve suçluluk duyguları rüyada sembolleşerek tanınmaz hale dönüşür ve bu bizi rahatsız etmez. Rüyalar bu açıdan iyileştirici bir etkiye sahiptir ve uykumuzu da sağlıklı kılar.

Neden Rüya Görüyoruz?

Sigmund Freud’a göre rüyaların amacı gün içinde bastırılarak bilinçaltına atılmış olan isteklerin dışa vurmasıdır. Rüyada geçen ögelerin çok büyük bir kısmı da bastırılmış olan istekleri gösterir. Bu sebeple rüyada görülen sembollerin anlamlarını bulup yorumlamak da çok önemlidir.

Gün içinde çok yorgun olmadığımız anlarda 4 veya 7 rüya gördüğümüz tespit edilmiştir. Ancak bu rüyaların yalnızca bizi en fazla etkileyen kısmını hatırlarız. Bunun dışında istisnai durumlar da görülebilir ya rüyaların tamamını da hatırlayanlar vardır.

Ücretsiz, gerçek bir şekilde rüyanızı yorumlatmak için: TIKLAYINIZ