Rüyada Boşluktan Düşme Hissi

Uyku sırasında çoğu kişi boşluktan düşme hissini yaşar. Bu durum bazen tam olarak uykuya dalmadan dahi gerçekleşir. Sanki bir merdivenin basamağını görmeden adım atmaya benzeyen bu his, sıçramaya sebep olur.

Uzman araştırmaları bu hisse hipnik seğirme adını veriyor. Hipnik seğirme için ise yorgun geçen bir gün sonrasında psikolojik olan ve uyku sırasında ortaya çıkan atak olduğu görüşü hakim. Bu duruma beynimizin uyuma isteğinin vücudumuzun ayakta kalma isteğiyle çatışması olarak değerlendirebilmekteyiz.

Rüyada Neden Boşluktan Düşmüş Gibi Oluruz?

Uykuya dalma sırasında beynimiz henüz tam anlamıyla uykuya dalmadan önce bu durumu yaşamak son derece doğaldır. Tıpkı rüyada gün içinde yaşadığımız olayları gördüğümüz gibi, gün içinde yapmış olduğumuz hareketler de uyku pozisyonlarımıza yansıyabilir. İşte rüyada boşluktan düşme hissi de bunlardan biridir.

Halk arasında bu durumu yaşamaya sıçrama adı da verilir. Bazen aynı gece bu durum birden çok yaşanır. O gün yapmış olduğumuz hareketler bilinçaltımızda yaşadığından, uykumuz sırasında boşluktan düşer gibi olmamız son derece normaldir.

Ücretsiz, gerçek bir şekilde rüyanızı yorumlatmak için: TIKLAYINIZ